Eduard Hrčka: Meteniky z Likavky
Zuskinová píše, že ľudia z Liptovských Sliačov boli haluškári, v Pavčinej Lehote hrachári, obyvatelia Závažnej Poruby mali prezývku kapustári, lebo vraj jedli veľa kapusty, a najviac prezývok súviselo s jedením drobov, ktoré sa aktuálne Liptáci snažia zaregistrovať a získať ochrannú známku. Vychýrenými drobármi boli napríklad Bobrovčania. No a meteníci boli Likavčania. A vôbec to neberú ako hanlivú prezývku. Rodený Likavčan Eduard Hrčka však zdôrazní, že Likavčania slovo meteník vyslovujú tvrdo, nemäkčia.
…
Prečo sú však práve Likavčania meteníkmi? To sa nám nepodarilo zistiť. Možno podľa obľúbenosti jedla, možno podľa toho, že meteníkom, slaným koláčom v Likavke ponúkali hostí. Eduard Hrčka z dedinskej folklórnej skupiny Likava hovorí, že meteník nie je tradičný likavský koláč. „U nás v Likavke sa piekol kapustník z kysnutého cesta. To sa rozvaľkalo na dva pláty, plnka sa robila so zapraženou kapustou, na masti s cibuľkou a so škvarkami. Jeden plát sa tým natrel, druhý sa priložil na vrch, a to sa pieklo v rúre ako kysnutý koláč,“ spomenie recept tradičnej domácej pochutiny. Podotkne, že rúra na pečenie sa nazývala bagrón. Koláč sa však pri krájaní na kocky trúsil, a tak gazdinky radšej piekli buchtičky plnené kapustou. Na vrch buchtičky sa môže dať zapiecť slaninka. A predtým, než sa dajú piecť do rúry, aj keď sa z nej vyberú, sa pomastia.
….
Recept na meteník
podľa Eduarda Hrčku z Likavky
- 3 veľké hrste vyžmýkanej kapusty, 3 vajcia, prášok do pečiva, 300 ml mlieka, 300 ml (veľkosť hrnčeka ako mlieko) polohrubej múky, 2 PL bravčovej masti, 3 cibule
-
Kapustu, vajcia, prášok do pečiva a múku spolu zmiešame. Na bravčovej masti do zlatista upražíme tri cibule, ktoré potom vlejeme do pripravenej masy s kapustou a múkou.
-
Lyžicou masti vymastíme plech. Celú zmes spolu v miske pomiešame, „spolu sa to všetko pometie“, a tak je meteník. Soľ sa nedáva, pretože slaná je už kapusta. Kto chce, môže pokoreniť.
-
Cesto roztiahneme na plech a pečieme v rúre aj viac ako hodinu. Najprv 3/4 hodinu vo vyhriatej rúre na 180 °C a potom sa pridá až na 240°C, aby sa meteník aj zospodu, aj zvrchu dochrumkava upiekol.
Viac: https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/398843-prezyvka-pre-likavcanov-metenici/
Autor: Renáta Jaloviarová – Pravda